Budget hacks?

Hi fellow kiwis! We’re a young family of 3 living off one income and I’m looking for ways to cut costs. I’ve started making our own bread, we use milk powder instead of milk, and I plan out every meal for the week in advance so that no food goes to waste. I bake a lot of my son’s snacks (crackers, muffins etc) and make homemade granola. Does anyone have any other advice? We go through a lot of plain Greek yogurt and I’m wondering if it’s cheaper to start making that too?

TIA, it’s rough out there atm but thankful for supportive community.