14 znakov fašizmu - Kam smerujeme?

Fašizmus nie je len historický problém – jeho znaky sa môžu objaviť aj v demokratických spoločnostiach, ak ľudia prestanú byť ostražití. Laurence W. Britt definoval 14 základných znakov, ktoré ukazujú na sklony k autoritárstvu a môžu slúžiť ako varovný signál pre akúkoľvek spoločnosť. Nie preto, aby sme niekoho nálepkovali, ale aby sme si vedeli uvedomiť trendy, ktoré môžu smerovať k potláčaniu slobody a demokracie.

1. Silný a pokračujúci nacionalizmus
Nacionalistická rétorika sa využíva na vytváranie rozdelení. Politici stavajú na tom, že „my sme Slováci“ a „oni“ (či už ide o EÚ, menšiny alebo migrantov) sú nepriatelia. To vytvára umelý konflikt, ktorý odvádza pozornosť od skutočných problémov.
(Príklad: Kampaň „bráňme Slovensko pred diktátom Bruselu“ alebo označovanie zahraničných mimovládok za „zahraničných agentov“.)

2. Pohŕdanie ľudskými právami
Útoky na menšiny a ich práva pod zámienkou ochrany „tradičných hodnôt“. (Príklad: Znevažovanie práv LGBTI+ ľudí, bagatelizácia nenávistných útokov a marginalizácia Rómov.)

3. Hľadanie nepriateľov a obetných baránkov
Fašistické režimy vždy potrebujú niekoho, na koho môžu ukázať prstom. Na Slovensku sú to často migranti, aj keď ich tu prakticky nemáme. Miesto riešenia reálnych problémov ako zdravotníctvo alebo školstvo sa politici zameriavajú na vykonštruované hrozby.
(Príklad: „Migranti nás zaplavia a zničia našu kultúru,“ hoci realita tomu nezodpovedá.)

4. Nadvláda armády
Zvyšovanie významu militarizmu v politike má za cieľ vyvolať pocit, že spoločnosť potrebuje ochranu pred „hrozbami“. To vedie k posilňovaniu moci štátu na úkor občianskych slobôd.
(Príklad: Diskusie o obnovení povinnej vojenskej služby a oslava militarizácie.)

5. Extrémny sexizmus
Posilňovanie patriarchálnych hodnôt a marginalizácia žien. (Príklad: Snahy obmedziť reprodukčné práva alebo bagatelizovanie násilia na ženách.)

6. Kontrola médií
Nezávislé médiá sú označované za „nepriateľov štátu“ alebo „manipulátorov“, aby sa zničila ich dôveryhodnosť. Namiesto nich politici podporujú dezinformačné platformy, ktoré šíria propagandu.
(Príklad: Útoky na Denník N, SME či Aktuality.sk a podpora konšpiračných médií.)

7. Posadnutosť národnou bezpečnosťou
Politici radi strašia hrozbami, aby odvrátili pozornosť od vlastných zlyhaní. Národná bezpečnosť sa stáva zámienkou na obmedzovanie slobôd.
(Príklad: Strašenie „migračnou krízou“ alebo "majdanom" napriek tomu, že Slovensko žiadnu takúto krízu nezažíva.)

8. Prepojenie náboženstva a vlády
Náboženstvo sa zneužíva na legitimizáciu politických rozhodnutí. Politici sa prezentujú ako „obrancovia kresťanstva“, no v skutočnosti ide o získavanie podpory cez manipuláciu náboženského cítenia.
(Príklad: Používanie „kresťanských hodnôt“ na odopretie práv menšinám.)

9. Ochrana korporátnej moci
Fašistické režimy vždy uprednostňujú veľkých hráčov, ktorí im zabezpečujú peniaze a moc. Malí podnikatelia a bežní ľudia sú ignorovaní.
(Príklad: Daňové výhody pre nadnárodné korporácie na úkor miestnych podnikateľov.)

10. Potláčanie práv pracujúcich
Akékoľvek snahy o zlepšenie pracovných podmienok sa ignorujú alebo potláčajú, aby bola práca čo najlacnejšia.
(Príklad: Slabé postavenie odborov a zneužívanie lacnej pracovnej sily vo fabrikách.)

11. Pohŕdanie intelektuálmi a umením
Vzdelanie, veda a umenie sú nebezpečné pre autoritárske režimy, pretože nútia ľudí premýšľať. Na Slovensku sú vedci, odborníci a umelci často zosmiešňovaní.
(Príklad: Výsmech odborníkom počas pandémie a šírenie dezinformácií o klimatickej zmene alebo vakcínach.)

12. Posadnutosť trestom a zločinom
Tvrdé tresty sa používajú ako spôsob, ako ukázať „silnú ruku“, no skutočné problémy kriminality sa ignorujú.
(Príklad: Volanie po prísnych trestoch pre „neprispôsobivých“ občanov, ale ignorovanie korupcie na najvyšších miestach.)

13. Rozšírený klientelizmus a korupcia
Fašistické režimy sú vždy prepojené s korupciou. Ich hlavným cieľom je udržať moc za každú cenu, čo vedie k rozkrádaniu verejných zdrojov.
(Príklad: Kauzy ako Gorila, Očistec, či masívne zneužívanie eurofondov.)

14. Podvodné voľby
Manipulácia volebných procesov oslabuje demokraciu a posilňuje autoritárstvo.
(Príklad: Spochybňovanie volieb bez dôkazov, návrhy na zmenu volebného systému.)

Čo si o tom myslíte? Vidíte paralely s tým, čo sa deje na Slovensku? Tento príspevok nemá nikoho uraziť, len otvoriť priestor na diskusiu. Kam podľa vás smerujeme a ako môžeme ochrániť demokraciu?